zajęcia na tydzień 22- 26 czerwiec

piosenka chmurki i płka

przygoda z małpką

 


piątek 19 czerwiec   piosenka "W kurniku"

czwartek 18 czerwiec

środa 17 czerwiec

wtorek 16 czerwiec

Poniedziałek 15 czerwiec

 

 


środa

 

Letnia łąka


Letni spacer – kładziemy  w środku koła kilka przedmiotów lub obrazków (drzewo, dom, ptak, kwiat, lody, pies, ryba, kaczka, słońce, jabłko, dziewczynka, chłopiec, rower, motylek, wieża, dzwonek, gwiazda). Następnie opowiada krótką historyjkę, w której pojawiają się te przedmioty, np. o chłopcu, który pojechał rowerem na spacer do parku, gdzie spotkał dziewczynkę z psem
Wyraźnie akcentuje ich nazwy. Zadaniem dziecka jest jak najszybsze zabranie przedmiotu, którego nazwę usłyszą. Obrazki, obrazki


 

 Zestaw „Krok za krokiem”

Letni spacer – zabawa ruchowa z elementami przysiadu i podskoków. Dzieci spacerują po pokoju. Na hasło: Hej! wykonują przysiad, a następnie maszerują dalej. Po kilku powtórzeniach na hasło: Hej, hop! podskakują i robią przysiad, a następnie maszerują dalej.

Przechodzimy przez most – zabawa ruchowa z elementami czworakowania. Dzieci przechodzą pod krzesłami  na czworakach i wracają przez krzesła przechodząc jak przez most. Zabawę powtarzamy kilka razy.

Idziemy tyłem – zabawa ruchowa z elementami chodzenia do tyłu. Na hasło: Idziemy! Dzieci  idą powoli tyłem tak, aby się nie wywrócić.

Za mną marsz! – marsz z wysokim unoszeniem kolan. Dzieci maszerują wysoko unosząc kolana.

Odpoczywamy – zabawa relaksacyjna. Dzieci leżą na plecach i powoli oddychają. W tle słychać dźwięki muzyki relaksacyjnej.

 

Mieszkańcy łąki –rozwijamy na podłodze bibułę w trzech kolorach: najpierw brązową lub czarną, nad nią zieloną, następnie niebieską. W ten sposób powstaje makieta łąki. Dzieci siedzą przodem do kolorowych pasków bibuły. Nauczyciel kolejno pokazuje obrazki, dzieci je nazywają i dzielą nazwy na sylaby. Chętne osoby umieszczają obrazki w odpowiednich miejscach na łące, np.: pasek brązowy – kret, dżdżownica, żuk; pasek zielony – mak, stokrotka, koniczynka, mlecz; pasek niebieski – ptak, bąk, ważka, pszczoła, motyl. Można podpowiadać, że niektóre obrazki można położyć na granicy dwóch kolorów np.: brązowego i zielonego (mrówka, żabka, ślimak), a motyla, pszczółkę czy trzmiela dzieci mogą umieścić na kwiatach. obrazki, obrazki
Gdy wszystkie obrazki zostaną rozłożone, dzieci wstają i z różnych stron podziwiają ułożoną przez siebie łąkę. Na zakończenie dzieci wykonują zadanie w kartach pracy – przyklejają rośliny i zwierzęta na letniej łące, kolorują ilustracje. Opisują swoje prace. KP4 s. 30–31.

 

Co to jest? –zadajemy pytanie, a dzieci odpowiadają, starając się jak najszybciej odnaleźć właściwy przedmiot, podają jego położenie. Przykładowe pytania:
Z czego można pić? – dzieci wskazują np. kubek na biurku.
Co pływa w wodzie i ma łuski? – dzieci wskazują np. pluszową zabawkę rybę w kąciku zabawek albo rybę na obrazku w książce.
Co ma cztery koła i silnik? – dzieci wskazują samochód w kąciku zabawek lub na ilustracji.

Co się zmieniło? –dziecko wychodzi na chwilę z pokoju. W tym czasie zakładamy np. okulary przeciwsłoneczne, słomkowy kapelusz, apaszkę, torbę plażową. Zadaniem osoby, która wyszła, jest wskazanie, co się zmieniło.

Letni domek – dziecko otrzymuje kocyk – letni domek i kładzie ją w wybranym przez siebie miejscu w ogrodzie. Kuca lub siada (jeżeli trawa jest sucha) w swoim domku. Wyobraża sobie, że jest malutkie jak mrówka i dokładnie obserwuje ziemię, trawę, przestrzeń dookoła swojego domku.


wtorek

 

Przychodzi lato

 

Gdzie mam usiąść? –mówimy, w którym miejscu ma usiąść dziecko, np.: Kasiu, usiądź na podłodze. Kasiu, usiądź na krzesełku. Kasiu, usiądź obok Lalki. Kasiu, usiądź za lalką. Kasiu, usiądź między lalką a misiem. Zabawa trwa do momentu, aż się znudzi.

Zestaw „Krok za krokiem”

Letni spacer – zabawa ruchowa z elementami przysiadu i podskoków. Dzieci spacerują po pokoju. Na hasło: Hej! wykonują przysiad, a następnie maszerują dalej. Po kilku powtórzeniach na hasło: Hej, hop! podskakują i robią przysiad, a następnie maszerują dalej.

Przechodzimy przez most – zabawa ruchowa z elementami czworakowania. Dzieci przechodzą pod krzesłami  na czworakach i wracają przez krzesła przechodząc jak przez most. Zabawę powtarzamy kilka razy.

Idziemy tyłem – zabawa ruchowa z elementami chodzenia do tyłu. Na hasło: Idziemy! Dzieci  idą powoli
tyłem tak, aby się nie wywrócić.

Za mną marsz! – marsz z wysokim unoszeniem kolan. Dzieci maszerują wysoko unosząc kolana.

Odpoczywamy – zabawa relaksacyjna. Dzieci leżą na plecach i powoli oddychają. W tle słychać dźwięki
muzyki relaksacyjnej.

Nadeszło lato – przedstawiamy dzieciom ilustracje. Dzieci wymieniają oznaki nadchodzącego lata: ciepłe i długie dni, rozwój roślin, pojawianie się młodych zwierząt, latające owady, prace polowe itp.
zdjęcia

 

Spacer –opowiadamy , a dzieci spacerują po pokoju  i naśladują czynności zgodnie z opowieścią:

Spacer
Wyobraźcie sobie, że znajdujecie piękny kwiat, który upajająco pachnie. Przysuńcie twarz blisko niego
i wąchajcie miły aromat… Wyobraźcie sobie, że natrafiłyście na dziki krzew z jadalnymi owocami. Zerwijcie sobie kilka i włóżcie do ust… Wyobraźcie sobie, że doszłyście do małego stawu, po którym pływa kilka dzikich kaczek. Pokażcie mi, jak karmicie te kaczki […] Teraz musimy przejść przez gęste chaszcze, w których są pokrzywy i ciernie. Wyobraźcie sobie, jak przez nie przechodzicie, nie raniąc się przy tym…
W poprzek drogi leży wielki pień drzewa. Pokażcie mi, jak przez niego skaczecie… W oddali możemy zobaczyć stado jeleni. Obserwujcie je… Dochodzimy do pięknego czystego jeziora. Pokażcie mi, jak wchodzicie do wody i wzajemnie się chlapiecie… Teraz jesteśmy na ściernisku. Pokażcie mi, jak biegacie po ściernisku…
Po długim bieganiu bardzo chce wam się pić. Na szczęście znalazłyście małe źródełko. Napijcie się z niego wody… Teraz czas na posiłek. Pokażcie mi, jak rozpalacie ognisko i na długich kijach pieczecie kiełbaski…
Co chcecie jeszcze robić na tym spacerze?... Klaus W. Vopel

Źródło: Klaus W. Vopel, „Witajcie uszy! Gry i zabawy ruchowe dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat”, wyd. Jedność,
Kielce 2009, s. 91
W  trakcie opowieści wyjaśniamy dzieciom znaczenie wyrazów, których mogą nie znać, np. ściernisko.

Podniebne kino – Dzieci leżą na kocach i obserwują chmury. Dzielą się spostrzeżeniami, z czym kojarzą im się te białe, pierzaste, kłębiaste obłoki – ktoś zobaczy psa, smoka, a może krokodyla. Uwaga! Nie zapominamy założyć  okulary przeciwsłoneczne.

Niebiańskie obrazy – Dzieci, zainspirowane wcześniejszą obserwacją, rysują w wyznaczonym przez Was miejscu letnie niebo, wykorzystując białą i niebieską kredę.

 

 


Poniedziałek

 

Letnia olimpiada

Rączki dwie – zabawa ruchowa,  pokazywaniem.

Trening  sportowy – omówienie
zasad treningu. Zaznaczamy , że należy słuchać trenera, aby uniknąć kontuzji. Dzieci opowiadają na podstawie
własnych doświadczeń, jakie znają zasady. Następnie wspólnie wymieniają zasady, jakie powinny
obowiązywać podczas treningu, np.: Czekamy na swoją kolej. Przestrzegamy reguł bezpieczeństwa. Prawidłowo wykonujemy zadania. Uśmiechamy się i dobrze bawimy

 

Zestaw „Gimnastyka – fajna sprawa”
Rozgrzewka.
Dzieci maszerują w miejscu, wyrzucają ręce w górę, potem w przód i w bok. Następnie robią skłony. Potem dotykają kolejno swoich głów, ramion, kolan, pięt, oczu, uszu, ust i nosów. Mogą recytować przy tym znaną rymowankę „Gimnastyka – fajna sprawa, dla nas dzieci to zabawa, ręce w górę , w dół i w bok, skłon do przodu w górę hop!”, coraz szybciej i szybciej.

Turlamy się po piasku – turlanie po dywanie.

Do wody i pływamy – czołganie z ruchem rąk, naśladowanie pływania.

Wychodzimy z wody – czworakowanie.

Skoki żaby – naśladowanie skoków na czterech kończynach.

Stajemy i strzepujemy ciało – rozluźnienie i oklepywanie ciała.

 

Olimpiada –przygotowujemy  stanowiska  i tłumaczymy przedszkolakom,
na czym polegają poszczególne konkurencje. Dziecko dostaje kartę ze swoim imieniem, na której będzie zbierało punkty. Zadaniem dziecka jest przejście każdego stanowiska. Na koniec dzieci dostają gratulacje, brawa i medale za
udział olimpiadzie oraz drobne nagrody. załącznik

Letnia olimpiada przedszkolna – zabawy ruchowe na świeżym powietrzu.

Przykładowe stanowiska zadaniowe:
• Slalom – rozstawione słupki, pomiędzy którymi należy przebiec.
• Tunel – przejście przez tunel na czworakach (może być zrobiony z krzeseł).
• Przenieś piłki – zadanie polega na przeniesieniu piłek z jednej miski do drugiej oddalonej o ok. 2 m.
• Cienka lina – rozciągnięta skakanka, po której należy przejść noga za nogą.
• Przeskocz przeszkodę – dwie lub trzy skakanki rozłożone w poprzek, przez które należy przeskoczyć.
• Turlanie – rozłożony koc, po którym należy się przeturlać.
• Skoki w górę – rzut kostką, odczytanie liczby i wykonanie odpowiedniej liczby skoków.
• Kierunkowe skoki – ciąg narysowanych na chodniku stóp i strzałek  pokazujących kierunek skoków i ustawienie stóp (przodem, bokiem na prawo,
bokiem na lewo, tyłem) – różne kombinacje.

Łapanie baniek mydlanych. - Prowadzący, korzystając z przyrządu do puszczania baniek mydlanych, rozdmuchuje bańki na bezpiecznym terenie, np. na trawie, a dzieci swobodnie biegają, próbując złapać lub policzyć lecące bańki.

 


 

 


 

archiwum


archiwum


archiwum

 

 

 


archiwum

 

 


archiwum

 


archiwum

 

 


 

archiwum

Odwiedzin :
(C)opyright by Przedszkole Łukowica